Šikovné žienky v domácnosti už pri prvom praní blúzky, či košele vedia, akú správnu teplotu použiť. No niekedy, ako sa vraví, sa môže aj majster tesár uťať a oblečenie sa zrazí, alebo naopak, roztiahne.

Ak sa chceme takýmto nešťastiam vyhnúť, poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé symboly, ktoré sú na štítkoch na oblečení všité. 

Pripravili sme si pre vás zoznam najpoužívanejších piktogramov, ktoré si môžete 

stiahnuť alebo pozrieť priamo tu

fotka znakov

VANIČKA – tento piktogram nám hovorí, že daný odev/ textíliu môžeme prať v práčke. Ak je vo vaničke číslica, upozorňuje nás na to akú maximálnu teplotu môžeme zvoliť pri pracom procese.

Pod vaničkou sa môže nachádzať podčiarknutie – jedno, jedno prerušované alebo dvojité. Jedno podčiarknutie znamená, že bielizeň musíte prať na šetrnom pracom programe so zníženou rýchlosťou (plákanie pri nízkej teplote s krátkym odstreďovaním). 

Ak je čiarka pod vaničkou prerušovaná, okrem mierneho plákania a krátkeho odstreďovania, odev navyše nesmiete žmýkať v rukách.

V prípade, že sa pod vaničkou nachádzajú dve čiarky, mali by ste značne znížiť objem pranej bielizne, ktorý sa pri praní vášho kúsku bude nachádzať.

Ak je vanička preškrtnutá (graficky rozumej X), váš odev v práčke prať nesmiete.

ŽEHLIENIE – piktogram prázdnej žehličky nás upozorňuje na to, že odev/ textíliu môžeme žehliť.  Ak sa vo vnútri žehličky nachádzajú guličky, tak nás symbol upozorňuje na maximálnu teplotu počas žehlenia  200°C – tri guličky, 150°C – dve guličky alebo 110°C – jedna gulička. 

Symbol pary – dve paličky vystupujúce zo spodku žehličky nám hovoria o možnosti použiť paru počas žehlenia. Ak je tento symbol preškrtnutý, naparovanie nie je vhodné. 

Celá preškrtnutá žehlička znamená ZÁKAZ ŽEHLENIA.

BIELENIE – prázdny trojuholník znamená možnosť použitia bielidla. 

Ak je vo vnútri trojuholníka „CL“ ,  môžeme použiť chlór. Keď máme trojuholník vyšrafovaný, použijeme oxygenové bielidlá. Pokiaľ je trojuholník preškrtnutý, bielenie je zakázané.

SUŠENIE – piktogram štvorca. Ak je preškrtnutý, sušenie v sušičke je zakázané. 

Môžete sa stretnúť aj s variantom, kedy kruh vo vnútri nie je preškrtnutý, ale za to sa v ňom nachádzajú maličké čierne krúžky. Ak sú dva, odev by mal podstúpiť štandardné sušenie, ak jeden, na nižšej teplote.

V štvorci sa môžete stretnúť aj s vodorovnou čiarkou, ktorá hovorí, že danú bielizeň môžete sušiť na šnúre. Ak sú čiarky tri a zvislé, odev musíte sušiť na rovnej ploche.

PROFESIONÁLNE ČISTENIE – prázdny kruh označuje tento spôsob čistenia. 

Písmenká P a F v kruhu označujú rôzne rozpúšťadlá, ktoré využívajú čistiarne na suché čistenie. Písmeno W označuje profesionálne čistenie vodou.

Kontakt

Adresa prevádzky

Obrancov mieru 350,

018 41 Dubnica nad Váhom

Reklamačný poriadok

Všeobecné dodacie podmienky

Fakturačné údaje